Szczegółowy opis produktu
Samar kobalt
Magnesy samaro-kobaltowe (SmCo), podobnie do magnesów z neodymu-żelaza-boru(Neoflux®) są klasyfikowane jako magnesy ziem rzadkich. Magnesy SmCo mają doskonałe właściwości magnetyczne o maksymalnej energii produktu sięgającej do 32 MGOe, niskim współczynniku temperaturowym oraz wysokiej stabilności. Są również wysoce odporne na utlenianie oraz w normalnych warunkach nie wymagają pokrywania.
Samar kobalt był pierwszym materiałem magnetycznym ziem rzadkich opracowanym w latach 70-tych. Pod względem zapewnienia największej gęstości energetycznej materiał zajmuje drugie miejsce spośród czterech głównych materiałów magnetycznych, które są wykorzystywane na skalę przemysłową. Wartości BHmax sięgają od 16 do 32 MGOe, czyli ma siedmiokrotnie większą siłę ferrytu. Zespoły magnesów zbudowanych z samaru kobaltu mogą zatem zostać znacznie zmniejszone objętościowo.
Magnesy samaro-kobaltowe są droższe i słabsze od magnesów neodymowych, ale mają większą temperaturę Curie co czyni je odpowiednie do używania w skrajnych temperaturach.
Na początku magnesy samaro-kobaltowe są bardzo kruche, co stanowi czynnik, który projektanci oraz inżynierowie muszą wziąć pod uwagę podczas łączenia ich ze swoimi urządzeniami.
Zastosowanie
Pomimo swojej kruchliwości, stop samaro-kobaltowy (SmCo) jest zalecany do urządzeń wymagających połączenia siły oraz wysokiej temperatury: maksymalna temperatura stosowania wynosi ok. 300 °C. Magnesy SmCo stanowią najlepszy wybór w szczególności w przypadku urządzeń, w których wytrzymałość ma ogromne znaczenie. Przykłady obejmują produkty elektroniczne wysokiej jakości, sprzęt medyczny oraz zastosowania w motoryzacji. Do zastosowań takich jak:
- implanty medyczne i protezy;
- pompy wysokich temperatur, silniki i przyrządy, których stabilność cieplna stanowi kwestię najwyższej wagi;
- czujniki;
- maszyny wykorzystujące turbinę.
Zalety
- magnesy SmCo są odporne na temperatury powyżej 300°C, tak więc zachowują stabilność przy temperaturach znacznie powyżej temperatury Curie materiałów takich, jak NdFeB;
- odporne na korozję;
- sprawdzone w urządzeniach, gdzie wymagana jest wysoka wydajność i sprawność takie, jak te używane w przemyśle samochodowym, sportów motorowych, kosmicznym oraz obronnym.
Wady
- ze względu na kruchość proces obrabiania jest bardziej złożony;
- drogi materiał (np. w porównaniu z NdFeB i ferrytem).
Dane techniczne SmCo
- gęstość: 8304 kg/m3;
- pole magnetyczne wymagane do nasycenia: ±50 kOe;
- wartość BHmax dostępnego zakresu gatunków samaru kobaltu: 151-247 kJ/m3.
Sposoby produkcji
- Spiekanie stanowi najbardziej powszechny i najszerzej wykorzystywany proces. Połączenie ciepła i ciśnienia tworzy litą masę materiału magnetycznego.
- Formowanie wtryskiem: obejmuje to mieszanie materiału magnetycznego z plastikiem (np. nylonem) i prasowaniu go, aż uzyska szczególny kształt np. w bloku, umożliwiają tworzenie złożonych kształtów; wadą jest fakt, że użycie plastiku zmniejsza siłę magnetyczną.
- Wiązanie sprężania (wiązanie dwóch materiałów poprzez ściśnięcie ich) skutkuje uzyskaniem większych właściwości magnetycznych w porównaniu z formowaniem wtryskiem, lecz jest odpowiednie jedynie w przypadku prostych geometrii.
Obróbka magnesów SmCo
W zależności od projektu oraz geometrii magnesu SmCo w urządzeniu może być wymagany specjalny krok w obróbce.
Ponieważ magnes SmCo jest niezwykle kruchy, może łatwo się rozpaść. Mogą też mieć miejsce pęknięcia. Zasadniczo do obróbki magnesów SmCo wykorzystuje się techniki szlifowania diamentowego.
Firma Goudsmit posiada pełne wyposażenie niezbędne do obróbki tych materiałów, pozwalające na realizację zgodną ze specyfikacjami Państwa projektu.
Obróbka powierzchni pod magnesy samaro-kobaltowe
Magnesy samaro-kobaltowe, ze względu na wysoką odporność na korozję, nie wymagają dodatkowej obróbki powierzchni.
Środki ostrożności, jakie należy zachować podczas pracy z samarem kobaltem (SmCo)
- W razie upadku magnesy SmCo mogą łatwo rozłupać się bądź pęknąć; podczas pracy z tym materiałem magnetyczny należy mieć to na uwadze.
- Wszystkie magnesy ziem rzadkich, w tym magnesy SmCm są bardzo potężne. Aby unikać obrażeń należy posługiwać się nimi ostrożnie.