Filtry są stosowane...
Filtry są stosowane...

Demagnetyzacja

Powody demagnetyzowania (rozmagnesowania)?

Konsekwencje magnetyzmu szczątkowego mogą być pożądane, albo problematyczne lub nawet bardzo kosztowne. Przyczepianie się wkrętu do końcówki śrubokrętu może być pomocne. Ale dwa produkty w formie, które przywierają do siebie to niepożądana sytuacja — powoduje to przerwę w produkcji i generuje straty pieniędzy i czasu.

Metalowe obiekty magnetyczne, takie jak produkty i narzędzia stalowe, które są obrabiane lub wchodzą w kontakt z magnesem mogą z łatwością ulec namagnesowaniu. Na przykład: po tym jak wejdą w kontakt ze stołem zaciskowym lub transporterem magnetycznym. Inne przyczyny obejmują: spawanie, szlifowanie, gięcie, obróbkę maszynową, głębokie wytłaczania a nawet wibracje mechaniczne. W zależności od typu metalu (struktury metalu, stopu) magnetyzm może zostać zatrzymany w obiekcie.

Magnetyzm szczątkowy w formie

 

Niepożądany magnetyzm szczątkowy może być przyczyną wielu problemów w ramach procesu produkcji, takich jak:

 • produkty przywierają do siebie w formie;
 • powierzchnia chropowacieje po cynkowaniu;
 • spawanie staje się niemożliwe lub bardzo trudne;
 • spawy wnikają tylko po jednej stronie szwu;
 • zwiększa się zużycie łożysk;
 • drobiny metalu przywierają do części i narzędzi;
 • dochodzi do błędów wykrywania przez urządzenia uruchamiające i czujniki magnetyczne;
 • dochodzi do awarii i przestojów na stanowiskach automatycznej obróbki maszynowej z powodu przywierających materiałów;
 • pojawiają się niedoskonałości i różnice w grubości w czasie cynkowania galwanicznego lub chromowania;
 • pojawia się nadmierne przywieranie zabrudzeń i pyłu.
Namagnesowana tarcza do cięcia

Innymi słowy: niepożądany magnetyzm szczątkowy to dodatkowe koszty, straty czasu i negatywny wpływ na jakość gotowych produktów.
Przemysłowe demagnetyzatory firmy Goudsmit usuwają niepożądany magnetyzm lub redukują go do poziomu pomijalnego.

Istnieje także możliwość tymczasowej neutralizacji pola magnetycznego z wykorzystaniem pola o przeciwnym biegunie, aby na przykład spawać produkt o właściwościach magnetycznych.

Demagnetyzacja w celu spawania

Firma Goudsmit nie tylko dostarcza systemy do rozmagnesowania ale oferuje także usługę degmagnetyzacji produktów naszych klientów w ich lokalizacjach. Na przykład — umożliwia naprawy rurociągów:

Demagnetyzacja w celu naprawy rurociągu
Demagnetyzacja gazociągu

Materiały niemagnetyczne, takie jak stal nierdzewna także mogą stać się magnetyczne po obróbce maszynowej. Dlatego często demagnetyzacja (lub rozmagnesowanie) musi zostać przeprowadzona po obróbce maszynowej; wielokrotnie dzieje się tak przed pakowaniem produktu. Niemniej jednak demagnetyzacja zapakowanych produktów także jest możliwa.

Kiedy należy demagnetyzować?

Na podstawie naszego doświadczenia (także eksperymentalnego) stworzyliśmy tabelę standardowych wartości sił pola dla produktów stalowych:

Siła pola (gaus) Efekt
>200 Magnes trwały
20–40 Przyciąganie spinacza do papieru
>15 Przyciąganie niewielkich części metalowych
>10 Przyciąganie niewielkich opiłek metalu
>4 Przyciąganie pyłu metalowego
40–50 Wpływa niekorzystnie na proces spawania łukowego
0,3–0,6 Siła pola magnetycznego Ziemi

Celem demagnetyzacji/rozmagnesowania jest redukcja magnetyzmu szczątkowego do wartości równej maksymalnie 5 gausom. Miernikiem pola magnetycznego można zmierzyć rzeczywistą siłę pola i jego kierunek.

Pomiar po demagnetyzacji

W jaki sposób demagnetyzować?

Demagnetyzujemy produkt poprzez wystawienie go na odpowiednio silne, zmienne pole o przeciwnym biegunie i malejącej sile, które stopniowo redukuje gęstość strumienia. Patrz histereza w materiałach ferromagnetycznych — krzywa BH.

W zależności od typu, kształtu, wymiarów, prędkości i ilości dostępnych jest kilka opcji eliminacji niepożądanego magnetyzmu.

Kilka przykładów

Demagnetyzacja śrubokręta

Małe elementy, takie jak wiertła: poprzez zastosowanie ręcznego rozmagnesowywacza.

Demagnetyzacja formy

Grube materiały, takie jak formy: poprzez zastosowanie bramki demagnetyzującej o niskiej częstotliwości.

Demagnetyzacja sztućce

Sztućce lub podobne produkty: poprzez zastosowanie bramki demagnetyzującej z taśmą transportową.

Demagnetyzacja tarcz tnących

Materiały o nieregularnej powierzchni lub dużych wymiarach: poprzez zastosowanie bramki demagnetyzującej z taśmą transportową.

Demagnetyzacja produktów zapakowanych

W przypadku produktów w pudłach lub na paletach bardzo praktycznym rozwiązaniem jest transporter rolkowy z bramką demagnetyzującą.

Proces demagnetyzacji jest uwarunkowany kilkoma czynnikami:

 • Kierunek transportowania przez bramkę.
  Uzależniony jest od geometrii produktu.
 • Współczynnik wypełnienia na wlocie.
  Strona wlotowa bramki musi być wypełniona przez produkt w co najmniej 50–60%. Z tego powodu firma Goudsmit ma w swojej ofercie bramki o różnych przekrojach; każdy klient znajdzie odpowiedni dla swojego zastosowania. W przypadku produktów o znacznych różnicach w rozmiarach zalecamy zastosowanie bramek demagnetyzujących o różnych wymiarach lub jednoczesne przesyłanie wielu produktów przez bramkę, co pozwoli na osiągnięcie lepszego współczynnika wypełnienia.
 • Częstotliwość pola magnetycznego.
  Aby osiągnąć trwały efekt demagnetyzacji często demagnetyzowanie samej powierzchni nie jest wystarczające. Magnetyzm szczątkowy w rdzeniu spenetruje produkt do jego powierzchni w przeciągu kilku dni.
  W przypadku ścian o grubości przekraczającej 10 mm zastosowanie bramki demagnetyzującej o niskiej częstotliwości jest niezbędne do osiągnięcia odpowiednio głębokiej demagnetyzacji.
 • Wartość magnetyczna (moc).
  Z zasady: im twardszy materiał, tym trudniej o jego demagnetyzację. Silne pole magnetyczne jest niezbędne do demagnetyzacji twardych materiałów i narzędzi wykonanych z takich materiałów.
 • Prędkość przerobu.
  Aby zapewnić dobrą demagnetyzację biegunowość domen Weissa (patrz temperatura Curie) musi zostać odwrócona kilkukrotnie. Oznacza to, że produkt musi pozostać w tunelu przez określony czas. Dlatego prędkość przerobu jest bardzo ważna.
 • Efekt ekranowania.
  Demagnetyzacja produktów w opakowaniach transportowych jest z reguły bardzo trudna, ponieważ linie pola z zasady biegną na zewnątrz opakowania. Małe, nieregularnie ułożone w opakowaniu produkty znacząco osłabiają efekt demagnetyzacji, co skutkuje demagnetyzacją produktu na jego powierzchni i krawędziach, ale nie w ich wnętrzu.

Wybór odpowiedniego systemu degmagnetyzującego to kwestia doświadczenia i w znacznej mierze jest uzależniony od produktu. Naszym klientom oferujemy zindywidualizowane rozwiązania, gwarantujące optymalny efekt demagnetyzacji i maksymalnie kompatybilne z procesem produkcji. W przypadku złożonych produktów służymy usługą przetestowania produktu w naszym centrum badawczym w celu określenia właściwego systemu demagnetyzacji.

Produkty

Bramki demagnetyzujące

Bramki demagnetyzujące nadają się do usuwania magnetyzmu z narzędzi wykonanych z twardych i miękkich metali oraz z dużych i długich produktów.

Więcej informacji

Stoły demagnetyzujące

Stoły demagnetyzujące są wykorzystywane do eliminowania magnetyzmu z płaskich produktów metalowych lub takich, które są namagnetyzowane tylko z jednej strony.

Więcej informacji

Demagnetyzery ręczne

Aparaty ręcznego demagnetyzowania są przeznaczone do demagnetyzacji narzędzi i części maszyn w trudno dostępnych miejscach.

Więcej informacji

Przenośny demagnetyzer

Kompaktowy demagnetyzer mobilny jest urządzeniem elastycznym i łatwym do przemieszczania na obszarze roboczym. Doskonały do stosowania w trudno dostępnych miejscach lub kiedy demagnetyzacja nie musi być prowadzona codziennie.

Więcej informacji

Demagnetyzacja - usługa u klienta

Usuwamy niepożądany magnetyzm także w lokalizacji klienta. Klient może przesłać do nas produkt w celu przeprowadzenia demagnetyzacji lub nasz specjalista może dojechać do lokalizacji klienta w celu rozwiązania problemu.

Więcej informacji