Filtry są stosowane...
Filtry są stosowane...

Filtrowanie magnetyczne

Usuwanie zanieczyszczeń metalami

Separatory magnetyczne filtrują i usuwają zanieczyszczenia metalami ze strumieni produktów. Gwarantują one jakość produktu i zapobiegają uszkodzeniom maszyn.

Zanieczyszczenia metalami — określane także jako ciała obce — mogą dostać się na linię produkcyjną w różnoraki sposób. Kawałki żelaza lub stali w surowcu, zszywki, gwoździe i wkręty z opakowań, wykręcone śruby i nakrętki, zużyte elementy części poruszających się, drobiny rdzy lub skorodowanego materiału itp. — takie ciała obce mogą zanieczyścić gotowy produkt, a także spowodować poważne uszkodzenia maszyn. Odrzucenie partii produkcyjnych jest kosztowne; jeszcze większe koszty mogą wiązać się z niewykryciem i nieusunięciem zanieczyszczenia, co może skutkować koniecznością wycofania produktu. Koszty i szkody wizerunkowe mogą być wtedy olbrzymie.


Pręty magnetyczne z cząsteczkami żelaza
Wyfiltrowane cząsteczki żelaza

Wykrywanie i separacja folii
Separator magnetyczny płytowy z cząsteczkami żelaza
Separatory magnetyczne płytowe
Pręty magnetyczne z cząsteczkami żelaza
Separatory magnetyczne prętowe

Separator magnetyczny czy detektor metalu?

Separator magnetyczny filtruje (i usuwa na późniejszym etapie) lub natychmiastowo usuwa zanieczyszczenia metalami ze strumienia produktów. Zastosowanie separatorów magnetycznych skutkuje w praktyce brakiem strat produktu i jest odpowiednie do usuwania regularnych i dużych ilości zanieczyszczeń metalami.

Detektor metalu jest wykorzystywany przede wszystkim jako urządzenie kontrolne dla sporadycznie występujących zanieczyszczeń metalami. Detektor metalu pozwala tylko na wykrywanie. Jeżeli wykryta cząsteczka metalu ma być usunięta, należy zatrzymać linię produkcyjną lub wykorzystać mechanizm odrzucania do usunięcia cząsteczki metalu — skutkuje to utratą dużej ilości produktu.
Trzy dobre powody montażu separatora magnetycznego

1. Magnesy poprawiają jakość/czystość produktu

Zanieczyszczenia lub ciała obce w żywności mogą być przyczyną roszczeń, bardzo kosztownego wycofywania produktów i utraty reputacji. Odnosi się to nie tylko do żywności: nawet najmniejsze ciała obce są niepożądane w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym lub w strumieniach masowych w branży produkcji minerałów i obniżają jakość gotowego produktu.

Filtrowanie magnetyczne zanieczyszczeń żelazem

2. Magnesy zapobiegają uszkodzeniom maszyn produkcyjnych

Montaż separatora magnetycznego przed wlotem maszyny produkcyjnej (takiej jak szlifierka, młyn kulowy, młyn tarczowy, gładziarka i kruszarka) zapobiega uszkodzeniom maszyny i przestojom produkcyjnym. Separator magnetyczny bardzo wydajnie filtruje zanieczyszczenia metalami ze strumienia masowego produktu; pracuje w sposób nieprzerwany i charakteryzuje się wysokim poziomem niezawodności operacyjnej.

Uszkodzenia maszyn spowodowane zanieczyszczeniem metalami

3. Magnesy zapobiegają wybuchom pyłu

Drobny pył w połączeniu z tlenem i źródłem zapłonu może być przyczyną wybuchu pyłu. Filtrując cząsteczki metali na odpowiednio wczesnym etapie procesu, magnesy eliminują istotne źródło zapłonu: kolizje cząsteczek metalu. Zapobiega to poważnym obrażeniom (lub nawet śmierci) i generowaniu wysokich kosztów związanych z uszkodzeniami maszyn.

Wiele z naszych separatorów magnetycznych nadaje się do stosowania w strefach ATEX 20/21. Jako certyfikowany producent wyposażenia ATEX firma Goudsmit stosuje certyfikowany zewnętrznie system zapewnienia jakości, który gwarantuje, że nasze separatory magnetyczne nie niosą ze sobą zagrożenia wybuchem.

Stosowanie magnesów w celu zapobiegania wybuchom pyłuGłówne grupy separatorów magnetycznych

Produkujemy trzy typy separatorów magnetycznych — każdy o określonej charakterystyce i do konkretnych zastosowań:

 1. Separatory magnetyczne z płytami lub blokami magnetycznymi (separatory podwieszane) charakteryzują się głęboko penetrującym polem magnetycznym zdatnym do wychwytywania ferromagnetycznych cząsteczek metali o rozmiarach 1 mm. Płyty magnetyczne, płyty magnetyczne do zsypów i separatory z magnesem zewnętrznym są wykorzystywane w transporcie rurociągowym. Te systemy są namagnesowane trwale. Separatory podwieszane (duże bloki magnetyczne) z lub bez systemu transportu (separatory nadprzenośnikowe) wychwytują drobiny metalu ze strumienia materiału przepływającego na taśmie; te typu opisane są w głównej grupie rozwiązań do recyklingu i sortowania.
Płyty/bloki magnetyczne


 1. Separatory magnetyczne z magnesami prętowymi charakteryzują się potężnym, ale nieco mniej penetrującym polem magnetycznym. Dlatego też najlepiej nadają się do filtrowania małych zanieczyszczeń ferromagnetycznych, a nawet zanieczyszczeń o niskiej podatności magnetycznej (np. stal nierdzewna obrabiana na zimno) o rozmiarach minimalnych od 30 µm. W naszych magnesach kratowych/rusztowych, separatorach przepływowych i filtrach magnetycznych stosujemy pręty magnetyczne.
Pręty magnetyczne
 1. Separatory magnetyczne z magnesami cylindrycznymi są stosowane w naszych magnesach rurowych, separatorach magnetycznych bębnowych, bębnach magnetycznych i nieżelaznych separatorach wirowo-prądowych. Poza magnesami rurowymi magnesy te nie gromadzą wychwyconych cząsteczek metali (w celu ich okresowej utylizacji) tylko utylizują je w sposób ciągły. Dlatego też nadają się do obróbki znacznych ilości zanieczyszczeń cząsteczkami metali. Wyjątkowo wytrzymałe typy separatorów magnetycznych bębnowych, bębnów magnetycznych i separatorów wirowo-prądowych opisane są w głównej grupie rozwiązań do recyklingu i sortowania.
Magnesy cylindryczneJak kształtuje się wybór wersji i opcji?

Dla dużych standardowych serii separatorów magnetycznych dostępnych jest wiele opcji. Dlatego dla każdego problemu z separacją metali mamy odpowiedni produkt. Jeżeli jednak wśród naszych standardowych produktów nie uda się znaleźć odpowiedniego rozwiązania, nasi inżynierowi pozostają do dyspozycji w kwestii opracowania specjalnego zindywidualizowanego rozwiązania.


Wersje dla przemysłu spożywczego/farmaceutycznego

 • Filtry magnetyczne spełniające surowe wymogi dyrektywy europejskiej dotyczącej produktów żywnościowych WE 1935/2004 oraz przepisów EHEDG (ang. European Hygienic Engineering and Design Group).
 • Filtry magnetyczne odpowiednie dla procesów typu CIP (ang. Cleaning-in-Place — czyszczenie na miejscu).
Logo członka EHEDG

Wersje z ochroną przed wybuchem pyłu

Do zastosowania w obszarach zagrożonych wybuchem pyłu dostarczamy separatory magnetyczne spełniające normy ATEX.

Logo ATEX Ex

Obróbka wykończeniowa

 • Malowanie (tylko dla produktów, które nie są wykonane w całości ze stali nierdzewnej)
 • Oczyszczenie ścierno-strumieniowe — Ra 3 µm (standardowa obróbka wykończeniowa, pomijając zastosowania spożywcze i farmaceutyczne)
 • Polerowanie bębnowe/ręczne — Ra ≤ 0,4 µm (standardowa obróbka wykończeniowa w zastosowaniach spożywczych i farmaceutycznych)
 • Polerowanie elektrolityczne — Ra ≤ 0,6 µm (nieatrakcyjne wizualnie i nie zawsze możliwe w zależności od kształtu)
 • Obróbka strumieniowa na mokro — Ra ≤ 0,6 µm (nowość — lepsza odporność na przywieranie pyłu niż w przypadku polerowania)
Wykończenie powierzchniowe filtrów_magnetycznych_Goudsmit

Czyszenie z wyfiltrowanych cząsteczek metali

 • Systemy magnesów prętowych i płyt magnetycznych:
  • Czyszczenie ręczne (ręczne usuwanie drobin żelaza)
  • Szybkie ręczne czyszczenie (z ekstraktorem — drobiny żelaza opadają po wyciągnięciu ekstraktora)

 • Systemy prętów magnetycznych
  • Czyszczenie Easy-Clean = czyszczenie półautomatyczne
  • Czyszczenie automatycznie z zatrzymaniem produkcji / filtry z funkcją CIP
  • Czyszczenie automatyczne bez zatrzymania produkcji

 • Separatory magnetyczne bębnowe i separatory taśmowe (patrz także recykling i sortowanie)
  • Automatyczne, ciągłe czyszczenie bez zatrzymania produkcji


Wybór magnesu: siła i wytrzymałość na wysoką temperaturę

Standardowo w naszych separatorach używamy zwykle potężnych magnesów neodymowych. Ale w niektórych przypadkach separacja z użyciem magnesów ferrytowych lub kombinacji magnesów neodymowych i ferrytowych może gwarantować nie mniejszą siłę, ale jednocześnie być tańszym rozwiązaniem.

Magnesy neodymowe to na chwile obecną najmocniejsze magnesy dostępne na rynku. Co więcej, w ofercie pojawiają się coraz mocniejsze wersje magnesów z tego materiału, co pozwala na filtrowanie coraz mniejszych cząsteczek magnetycznych o coraz niższej podatności magnetycznej.

Minusem neodymu jest to, że wersje standardowe wytrzymują temperatury tylko do 60°C.

Magnesy ferrytowe są około 10 razy słabsze niż magnesy neodymowe, ale są tańsze i mogą być stosowane w wysokich temperaturach (do około 200°C).

W przypadku zastosowań w wysokich temperaturach, w których niezbędna jest wysoka przyczepność magnetyczna dobry wybór to:

 • magnesy odporne na działanie wysokiej temperatury — do 150°C lub nawet do 200°C
 • magnesy samarowo-kobaltowe — do 250°C lub nawet do 350°C

Magnesy neodymowe tracą siłę magnetyczną wraz ze wzrostem wytrzymałości na wysoką temperaturę — inaczej ma się sytuacja z magnesami samarowo-kobaltowymi; magnesy tego typu są wytrzymałe na działanie wysokiej temperatury i są jednocześnie najmocniejsze. Dlatego też kobalt samaru jest zawsze stosowany w aplikacjach przy temperaturach przekraczających 200°C.Goudsmit Magnetics — super mocne magnesy
Goudsmit Magnetics — wszystkie typy magnesów

Powlekanie lub utwardzanie — dla strumieni produktów ściernych

Do zastosowań w przepływie masowym produktów ściernych magnesy (i w razie potrzeby także inne części) mogą być zabezpieczone powłoka odporną na ścieranie, wykonaną np. z węglika wolframu lub utwardzone np. metodą nachromowywania na twardo.

Goudsmit Magnetics — powlekanie węglikiem wolframu

Sterowanie

 • Większość separatorów magnetycznych może zostać wyposażona w czujniki bezpieczeństwa w celu wykrywania, czy są zamknięte. Istnieje także możliwość zintegrowania układu wykrywania pozwalającego na zweryfikowanie, czy magnesy znajdują się w kanale produktu przy rozpoczęciu produkcji.
 • Automatyczne systemy czyszczące są standardowo wyposażone w prosty układ sterowania. Może on być zintegrowany z zasadniczym układem sterowania dla całego procesu, aby sterowanie czyszczeniem mogło odbywać się ze sterowni.

Goudsmit Magnetics — sterowanie czujnikiem magnetycznym filtra magnetycznego spełniające wymogi EHEDGCzy separatory magnetyczne mogą być wykorzystywane z każdym produktem i z dowolnym systemem transportowym?

Tak. Filtry i separatory magnetyczne mogą być użytkowane z praktycznie każdym strumieniem produktów, systemem produkcyjnym i typem układu transportowego produktu:


Dla każdego typu układu transportowego produktu

 • Podajniki wolnego spadku
 • Podajniki pneumatyczne
 • Transportery taśmowe
Goudsmit Magnetics — separator magnetyczny dla podajników wolnego spadku
Goudsmit Magnetics — separator magnetyczny dla podajników pneumatycznych
Goudsmit Magnetics — separator nadprzenośnikowy


W całym łańcuchu produktu

Filtry i separatory magnetyczne stosowane są w całym łańcuchu produktu — od odbioru surowca do obróbki gotowego produktu. Są, na przykład, montowane w, za, wzdłuż lub ponad:


 • transporterami taśmowymi
 • układami pomiarowymi
 • wentylatorami
 • jednostkami filtracyjnymi
 • wlotami i wylotami silosów
 • cyklonami
 • mieszarkami
 • wlotami i wylotami sit
 • zaworami obrotowymi
 • przesiewaczami
 • wstrząsarkami i trzęsakami
 • itp.


Dla każdego typu strumienia produktu

Filtry i separatory magnetyczne są stosowane w praktycznie każdym możliwym typie strumienia produktu:

Ilustracja

Typ strumienia produktu

Typ separatora magnetycznego

Granulat/produkt zgrubny

Strumień granulatu

Np.: tworzywo sztuczne, minerały, żywność.
Przykłady: szamot, piasek kwarcowy, szkło, krzem, korund, pellet z tworzywa sztucznego do formowania wtryskowego, ziarna kakaowca, ziarno, cukier
Separatory przepływowe
Separatory z magnesem zewnętrznym
Płyty magnetyczne do zsypu
Magnesy kaskadowe
Magnesy rurowe
Separatory magnetyczne bębnowe
Bębny magnetyczne (patrz recykling i sortowanie)
Produkty w proszku

Strumienie produktów w proszku

Np.: żywność, ceramika, minerały, produkty farmaceutyczne i chemiczne.
Przykłady: cukier, sproszkowane kakao lub mleko w proszku, mąka, skrobia, tytoń, herbata, kawa, przyprawy, sól, laktoza, żywność dla dzieci, talk, lit, tlenek aluminium, tlenek tytanu, sadza, pasza dla zwierząt, tlenek cynku, węglan wapnia, sproszkowane leki
Separatory z magnesem zewnętrznym
Produkty czekoladowe

Strumienie produktów lepkich

Np.: tłuszcze i pasty.
Przykłady: masło, olej, płynna czekolada
Podwójne filtry magnetyczne
(z podgrzewaną obudową)
Ciecze

Ciecze — przepływające pod ciśnieniem

Filtry magnetyczne

Nasz cel? Zagwarantować, że gotowy produkt naszego klienta jest w 100% wolny od niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Wszystkie separatory magnetyczne firmy Goudsmit są opracowywane przede wszystkim z myślą o optymalnym odzysku/filtrowaniu zanieczyszczeń metalami. Co więcej, wszystkie nasze separatory magnetyczne są proste w montażu i z uwagi na swoje niewielkie rozmiary wymagają małej przestrzeni montażowej.

Nasza rozległa wiedza i wiele lat doświadczenia, budzące podziw nowoczesne centrum badawcze i szeroka oferta separatorów magnetycznych oraz opcji pozwalają nam znaleźć najlepsze rozwiązanie w zakresie usuwania zanieczyszczeń metalami. Oferujemy także rozwiązania, które są w pełni zgodne z kryteriami, standardami i wymogami certyfikacyjnymi konkretnej branży.
Czy magnetyczna filtracja lub separacja WSZYSTKICH zanieczyszczeń metalami jest możliwa?

Nie. Nie wszystkie metale mogą być magnetycznie przyciągane lub odpychane. Na szczęście nie dotyczy to większości zanieczyszczeń metalami.

Istnieją trzy typy zanieczyszczeń metalami:

 1. Cząsteczki żelaza i stali (metale żelazne). Mają one strukturę ferrytyczną lub martenzytyczną i dlatego charakteryzują się wysoką względną przenikalnością magnetyczną — wykazują duże właściwości magnetyczne. Te cząsteczki są przyciągane przez magnesy z wielką mocą.
 2. Zanieczyszczenia ze stali nierdzewnej. Są to zwykle cząsteczki zanieczyszczeń, których źródłem jest zużywanie się linii produkcyjnej. Stal nierdzewna ma strukturę austeniczną i dlatego z zasady nie jest przyciągana przez magnesy. Niemniej jednak stal nierdzewna staje się magnetyczna po poddaniu jej obróbce mechanicznej lub deformacji — na przykład kiedy źródłem cząsteczek jest zużywanie się komponentów. Powodem tego jest fakt, że obróbka mechaniczna lub deformacja zmieniają strukturę stali nierdzewnej z austenicznej na ferrytyczną lub martenzytyczną. Przy zastosowaniu naszych najpotężniejszych magnesów możemy często wyfiltrować ze strumienia produktu cząsteczki stali nierdzewnej o niskiej podatności magnetycznej.
 3. Metale nieżelazne. Są to metale niemagnetyczne, a w związku z tym nie są przyciągane przez magnes. Niemniej jednak te metale mogą często być separowane magnetycznie z wykorzystaniem separatorów wirowo-prądowych: patrz Recykling i sortowanie — separacja/odzyskiwanie metali nieżelaznych.
Magnetyczne a niemagnetyczne

Więcej informacji na temat zjawiska magnetyzmu znajduje się w bazie wiedzy.
Dlaczego wybrać separatory magnetyczne GOUDSMIT?

Lata zdobywania wiedzy i nabywania doświadczeń

Firma Goudsmit Magnetics oferuje olbrzymie doświadczenie i wiedzę o technikach filtracji i separacji magnetycznej. Analizujemy produkt klientów i korzystając z naszego doświadczenia oraz dwuwymiarowych/trójwymiarowych obliczeń FEM przedstawiamy najbardziej odpowiednią technikę magnetyczną.

A co, jeśli nie mamy pewności? Najpierw testujemy produkt w naszym centrum badawczym, aby określić czy zamierzony rezultat zostanie osiągnięty.


Goudsmit Magnetics — specjaliści od magnetyzmu

Stały rozwój

Wszystkie pytania, oczekiwania i pomysły naszych klientów w połączeniu z latami naszych doświadczeń pozwoliły na przygotowanie szerokiej oferty filtrów i separatorów magnetycznych.

Jesteśmy przekonani, że wraz z upływem lat nowe projekty wsparte latami naszych doświadczeń w połączeniu z materiałami o jeszcze większej sile magnetycznej i lepszym oprogramowaniem do modelowania sprawią, że nasze filtry i separatory magnetyczne będą jeszcze mocniejsze i bardziej wyrafinowane.

Goudsmit Magnetics — nowe projekty separatorów magnetycznych
Rodzaj transportu
Elementy do separacji

Produkty

Pręty magnetyczne

Pręty magnetyczne są podstawą wielu systemów magnetycznych i służą do filtrowania strumieni produktów w celu usuwania bardzo drobnych cząsteczek ferromagnetycznych i elementów o niskiej podatności magnetycznej (np. obrabianej maszynowo stali nierdzewnej lub tlenków żelaza).

Więcej informacji

Sito magnetyczne/krata magnetyczna

Sita magnetyczne są często umieszczane w punktach wprowadzania produktów i filtrują bardzo drobne zanieczyszczenia magnetyczne i ferromagnetyczne oraz elementy o niskiej podatności magnetycznej z wolnopłynących proszków i granulatów. Często wykorzystywane są do celów kontrolnych. Czyszczenie ręczne (szybkie czyszczenie).

Więcej informacji

Separatory przepływowe

Separatory przepływowe filtrują bardzo drobne zanieczyszczenia ferromagnetyczne (nawet o słabej podatności ferromagnetycznej) z proszków i granulatów w procesach wykorzystujących swobodny przepływ. Dostępnych jest wiele typów i opcji; możliwe jest czyszczenie ciągłe, automatyczne.

Więcej informacji

Filtry magnetyczne

Filtry magnetyczne wychwytują bardzo drobne cząsteczki, nawet o niskiej podatności magnetycznej, zanieczyszczenia żelazne lub proszki w rurach pod ciśnieniem. Dostępnych jest wiele typów i opcji; możliwe czyszczenie automatyczne.

Więcej informacji

Magnesy rurowe

Trwałe magnesy rurowe i elektromagnesy rurowe posiadają jeden duży rdzeń magnetyczny i mają możliwość filtrowania zanieczyszczeń ferromagnetycznych z surowców zgrubnych. Możliwe czyszczenie automatyczne.

Więcej informacji

Płyta magnetyczna

Płyta magnetyczna może zostać zawieszona nad taśmą transportową, wbudowana w ścianę zsypu produktu lub w podłoże po którym produkt przepływa.

Więcej informacji

Płyta magnetyczna do zsypu

Płyty magnetyczne do zsypów są stosowane do filtracji strumieni proszków w zsypach linii wolnego przepływu; jest to proste rozwiązanie do usuwania zanieczyszczeń ferromagnetycznych.

Więcej informacji

Separatory z magnesem zewnętrznym

Separatory z magnesem zewnętrznym filtrują zanieczyszczenia ferromagnetyczne z produktów o słabym przepływie. Duże ciała stałe także mogą przepływać, ponieważ przelot jest całkowicie niezablokowany. Możliwe jest czyszczenie ciągłe, automatyczne.

Więcej informacji

Magnesy kaskadowe

Magnesy kaskadowe filtrują zanieczyszczenia ferromagnetyczne z surowców zgrubnych i zapewniają optymalny przepływ. Układ kaskadowy wymusza przepływ produktu w bezpośrednim sąsiedztwie trzech płyt magnetycznych. Czyszczenie automatyczne.

Więcej informacji

Separatory magnetyczne bębnowe

Separatory magnetyczne bębnowe w sposób automatyczny i ciągły separują duże ilości cząsteczek żelaznych z produktów granulowanych. Niektóre nowe typy separatorów bębnowych separują nawet elementy o niskiej podatności magnetycznej.

Więcej informacji

Odkurzacze magnetyczne

Odkurzacze magnetyczne zbierają cząsteczki żelaza z gładkich, chropowatych i piaszczystych powierzchni; są stosowane przede wszystkim na obszarach, na których nie ma możliwości lub istnieją duże trudności w zbieraniu drobin żelaza, taki jak powierzchnie piaszczyste.

Więcej informacji